Odprtje razstave Domovina Christiana F. J. Kóniga

V okviru festivala Bogenšperk smo v sredo, 19. julija, v galeriji gradu Bogenšperk odprli razstavo mednarodno uveljavljenega avstrijskega umetnika Christiana Franza Josepha Königa z naslovom Domovina.
Umetnik se predstavlja z abstraktno figuralnimi podobami, povezanimi z razmišljanjem o različnih domovinah človeka in umetnika v sodobnem svetu.
Ob razstavi je recenzentka, magistra Ana Kocjančič zapisala: »Na prvi pogled se zdi, da zremo v abstraktno izredno barvita dela, ki pa hkrati v sebi skrivajo obrise človeških figur in vsakdanjega sveta. Figure se skozi barvito prednjo prosojno steno slike pojavljajo kot oddaljeni prividi domovin sočasnega sveta. König je osnoval nov tehnični princip, da je lahko z večplastnim slikanjem in nanosi barv dosegel končni željeni učinek. Skiciral je svet in figure okrog sebe ter jih v ateljeju prenesel na likovno podlago in prevedel v podobe, vpete v neskončne globine barvnih, likovnih prostorov. Razstavljen opus na gradu Bogenšperk je umetnik prevedel v naslov Domovina, v kompleksen koncept, kot piše sam, ki sugerira globoke vezi med človekom in prostorom. Hkrati pa v delih premišlja temo domovine oziroma jo obravnava z različnih perspektiv. …
Ustvarjena dela naj bi prek barve in figuralike v nas prebudila ključne dražljaje za razumevanje njegovih likovnih del. Tako se na hitro zdi, da na umetninah vlada nered, a ob daljšem gledanju in premisleku ugotovimo, da so slike med seboj povezane v sistem s številnimi pomeni. Različni dražljaji odpirajo številne povezave z gledalčevim podzavednim, hkrati pa se ob dolgotrajnem gledanju v gledalcu ustvari tudi rdeča nit celotnega opusa razstavljenih del, ki delujejo, kot bi bila ustvarjene iz enega liva. Kot bi bile osnovane v mogočen poliptih različnih vizualnih prizorišč in referenc na sočasni svet. Umetnik in gledalec se povežeta na isti točki tedaj, ko se začno podobe spreminjati v nadležne, moteče in nesvobodne dražljaje.«
Christian Franz Joseph König pa je ob slikarskem raziskovanju ljubezni do domovin zaključil: »Zame osebno domovina pomeni veliko več kot le fizični prostor, kjer sem se rodil ali kjer živim. Na tem svetu je veliko krajev, kjer sem se počutil dobro in s katerimi sem se lahko identificiral. Ti kraji imajo različne kulture in tradicije, ki sem jih lahko odkrival in ki so razširile moj pogled na svet.«
Razstava je na ogled do 25. avgusta.
Vse novice